01.06.2024
Minulý měsíc uběhlo přesně deset let od doby, kdy na stránkách Žurnálu vyšel obsáhlý rozhovor s...
07.05.2024
J. Hradec – V noci 17. března bylo opět rušno v blízkosti zábavního podniku v Komenského ulici....
07.05.2024
J. Hradec – Dýka s dvaceticentimetrovou čepelí v podpažním pouzdře a dva zavírací nože, z toho...
Publikováno: 31.03.2023
Tristní součinnost JHMD
a mlžení kolem stavu účtů
Internetový Občasník Evropské unie v polovině minulého měsíce informoval o tom, že státní zástupkyně Michaela Hojdrová podpořila návrh insolvenční správkyně Daniely Urbanové na úplné omezení dispozičních práv JHMD. Soudu sdělila, že chování dlužníka budí důvodné pochybnosti o odpovědném nakládání s majetkovou podstatou a navozuje obavy z možného poškození věřitelů. JHMD totiž insolvenční správkyni stále (do uzávěrky vydání) nepředložily přehled očekávaných příjmů a výdajů, který by měl zohledňovat zůstatky na bankovních účtech dlužníka i v jeho hotovostní pokladně, jeho stávající i budoucí pohledávky a veškeré plánované výdaje.
Dle Občasníku EU se dlužník ke stavům na svých bankovních účtech vyjadřuje v tom smyslu, že zůstatky na účtech vedených u Komerční banky a UniCredit Bank nezná, prý z technických důvodů. K bankovním účtům u ČSOB, dlužník uvádí, že se zůstatky v řádu desítek tisíc korun nemůže nakládat z důvodu dispozičních omezení banky. ČSOB však namítá, že s nakládáním s dlužníkovými penězi na jejích účtech by neměl být problém, jen je prý třeba, aby se dlužník na pobočku banky dostavil. Insolvenční správkyně konstatuje, že dlužník hospodaření firmy nesleduje nebo příslušné informace insolvenční správkyni neposkytuje. Z důvodu, aby soud mohl o řešení úpadku JHMD rozhodnout v co nejkratší době, vyzval věřitelský výbor k součinnosti všech účastníků insolvenčního řízení.
Boris Čajánek: Insolvenční
správkyně zneužívá situace
Předseda představenstva JHMD Boris Čajánek s omezením dispozičních práv úzkokolejky nesouhlasí. Tvrdí, že pokud by byla dispoziční oprávnění převedena na insolvenční správkyni, jednalo by se v podstatě o vyhlášení konkursu, a dodává, že správkyně zneužívá situace k navození dojmu, že dlužník své povinnosti neplní. Čajánek navíc říká, že konkurs v zájmu věřitelů není, a to i z důvodu možného naplnění podmínky u zapsané pohledávky Státního fondu dopravní infrastruktury. Státní zástupkyně však (jak je uvedeno výše) návrh omezení dispozičních práv posvětila a soudu sdělila, že na tomto předběžném opatření trvá, jelikož součinnost dlužníka je jen formální. Insolvenční správkyni prý sice zahrnuje množstvím korespondence, ale na její konkrétní požadavky nereaguje. Informace o provozu JHMD, jež má správkyně k dispozici, jsou tudíž nedostatečné.
Úzkokolejku v provozu
chtějí obce, města i kraj
Budoucností hradecké úzkokolejky se zabývají i lokální politici. Jak už jsme informovali, starostové Jindřichova Hradce, Nové Bystřice, Kamenice nad Lipou a Černovic se dohodli na vytvoření spolku Jindřichohradecká úzkokolejná dráha, jehož náplní je spolupráce fyzických a právnických osob s cílem přispět k tomu, aby úzkorozchodná železniční trať byla zachráněna. Zájem o členství ve spolku projevilo všech šestnáct měst a obcí, jež na trase úzkokolejky jsou. Jednání o úzkokolejce se uskutečnila i na půdě Krajského úřadu Jihočeského kraje. Náměstek hejtmana František Talíř potvrdil, že kraj zájem na zachování tohoto turistického lákadla má, ale je třeba pečlivě vyhodnocovat náklady, jež by udržení úzkokolejky obnášelo, i dopad na rozpočet kraje. Výsledkem jednání je shoda na tom, že nyní je nutno vyčkat, jak dopadne insolvenční řízení a jak se k záležitosti postaví případný budoucí majitel.
Do hry o lokálku
vstupuje Gepard
Jindřichohradecký zastupitel senátor Jaroslav Chalupský v minulém vydání uvedl, že zájemci o provozování úzkokolejky už se objevují, a my se nyní dostáváme k zásadní informaci, sdělené na začátku tohoto článku. Jihočeský kraj jednal o možnostech obnovení provozu na obou úzkorozchodných tratích se společností Gepard Express podnikatele Alberta Fikáčka, a jak se zdá, na lepší časy už se blýská. Ve spolupráci s insolvenční správkyní došlo totiž k dohodě na postupu pro získání povolení k provozování úzkokolejky ještě před startem letní sezony 2023. Zástupci JHMD sdělili, že firma je příznivě nakloněna dočasnému provozování dráhy i pronajímání svých kolejových vozidel společnosti Gepard Express, což se obojí jeví jako pozitivní. A společnost Gepard Express předložila Jihočeskému kraji návrh spolupráce, koncipovaný tak, aby byl krajský rozpočet zatížen co nejméně.
Konání JHMD
budí podezření
Z hlediska přístupu k firemnímu majetku a uchování jeho hodnoty pohlíží soud na počínání JHMD poměrně kriticky. Přestože dlužník tvrdí opak, podle soudu nebylo hospodaření firmy ekonomické a firma tudíž skončila tam, kde skončila – v péči insolvenční správkyně a v nemilosti rozladěných věřitelů.
Soud se domnívá, že součinnost JHMD s insolvenční správkyní je nedostatečná a spočívá de facto pouze v neefektivních debatách a v hájení vlastního pohledu na věc. Soudem očekávaná sebereflexe a zintenzivněná péče o majetek (po nařízení předběžného opatření) naplněna nebyla a soud má za to, že dlužník své zákonné povinnosti neplní. Tristní spolupráce (či spíše nespolupráce) dlužníka s insolvenční správkyní navíc vzbuzuje podezření, jestli tu nedochází k zatajování důležitých faktů. Soud, stejně jako věřitelský výbor, je přesvědčen o tom, že je načase zahájit konstruktivní spolupráci a kontrolu nad udržováním hodnoty, již lokálka, coby historická a kulturní památka, nepochybně má.
Koupě nové společnosti,
významný krok k řešení?
- Svatopluk Doseděl -
(zdroj: Miroslav Mareš, občasník.eu)