07.12.2020
J. Hradec – Na městském odboru životního prostředí bude mít dohru případ, k němuž došlo v pátek 30....
07.12.2020
J. Hradec – Jindřichohradeckým kriminalistům se podařilo objasnit případ násilného vniknutí do...
07.12.2020
Třeboň – Rvačku jak z westernu zachytila městská kamera v úterý 13. října večer u autobusového...
Publikováno: 03.06.2011
Vítězslav Němec (KSČM), nový starosta Studené, je místní patriot a jeho srdce je úzce spjato se zdejším masokombinátem, kde v podstatě celý život pracoval. Když firma změnila majitele a draví manažeři většinu zaměstnanců propustili a masnu v podstatě zakonzervovali, nesl to prý V. Němec velmi těžce. V rozhovoru říká: „Bylo mi z toho zle, teď už je mi jen smutno. Přístup a názory mladých manažerů příliš nechápu.“
Do lokální politiky jste se dostal až po úspěchu v loňských volbách?
V. Němec: Ne, během minulého volebního období jsem byl členem obecního zastupitelstva.
Jak jste se ve funkci starosty aklimatizoval?
V. Němec: Dobře. Určité obavy jsem ale měl. Vlastně jsem do toho šel za podmínky, že se mými místostarosty stanou pánové Kejval a Rod, tedy můj předchůdce. Bez pomoci těch dvou si svoje starostování vůbec nedovedu představit.
Jaká je vaše původní profese?
V. Němec: Celý život jsem pracoval v místním masokombinátu a poslední čtyři roky jsem byl zaměstnán v masokombinátu v Krahulčí.
Bývalý starosta Rod vám tedy pomáhá?
V. Němec: Velmi. Práci jsme si vlastně rozdělili. Třeba investice a dotace má na starosti víceméně on, jeho zkušenosti jsou v tomto směru mnohem větší než moje. Zjednodušeně řečeno, za ty roky už ví, na které dveře má zaklepat a kdo za nimi sedí. Bylo by chybou toho nevyužít.
Slyšel jsem nicméně, že bývalý pan starosta je stále ten, kdo tahá za nitky…
V. Němec: Pan Rod spíš dotahuje do konce projekty, které nestačil dokončit do voleb. Vzájemně sice vše konzultujeme, ale na starosti je má on.
Jak ve Studené probíhaly poslední komunální volby? Dramaticky?
V. Němec: Dramaticky ne, ale taky tu byly tendence vyhrabávat na někoho špínu. Nakonec se tak ovšem nestalo.
Špínu i na vás?
V. Němec: Ano, i na mě. Pak tu byla taková nepříjemnost v souvislosti se stranou Starostové a nezávislí. Ukázalo se totiž, na jejich kandidátní listině byly někde chybně uvedené tituly či vzdělání kandidátů. Možná záměrně, možná ne.
Zavánělo to matením voličů?
V. Němec: Jistě.
Kolik je dnes na vašem úřadě úředníků?
V. Němec: Devět na úřadě plus jedna knihovnice. Tento stav se nám jeví jako optimální a o jeho snižování v rámci úsporných opatření zatím neuvažujeme.
Co si myslíte o stranickosti na malém městě?
V. Němec: Před volbami tu byla její důležitost poněkud vyzdvižena, nicméně po volbách se všichni snažíme táhnout za jeden provaz v zájmu obce. Jakou má kdo stranickou příslušnost, není až tak podstatné.
V započatých projektech budete pokračovat?
V. Němec: Ano. Asi největší projekt, který je třeba dotáhnout do konce, je místní čistírna odpadních vod. Peníze na ni máme přislíbeny a jakmile je dostaneme, začneme stavět. Dále tu hodláme vybudovat dětské a dopravní hřiště, opět zčásti za dotační peníze. Zažádáno máme na několika místech a já věřím, že budeme úspěšní.
Jak si vede místní masna?
V. Němec: Studenská masna přešla spolu s masokombinátem v Plané nad Lužnicí pod společnost Kostelecké uzeniny. Naše masna tedy funguje, ale zdaleka ne v takovém rozsahu jako dříve. V minulosti zde pracovalo cca 550 lidí, dnes jich tady pracuje odhadem 150. Vyrábí se tu především trvanlivé salámy a tlačenky, ze slov nového ředitele Kosteleckých uzenin však vyplývá, že zdejší výroba by mohla být v dohledné době opět o něco rozšířena.
Co si o osudu zdejšího největšího zaměstnavatele myslíte?
V. Němec: Bylo mi z toho zle, teď už je mi jen smutno. Pracovalo tady de facto celé moje příbuzenstvo a s podnikem jsme byli opravdu spjati. Přístup a názory mladých manažerů příliš nechápu.
Něco jim vadilo?
V. Němec: Ano. Třeba právě to, že v masně pracovaly celé rodiny. Jenže vzhledem k počtu obyvatel Studené a zdejším pracovním příležitostem tam dělali v podstatě všichni. A nebylo to na škodu. Ti lidé měli k masně vztah, byla to jakási obdoba rodinného podniku. Všude ve světě se to bere jako plus, ale tady se to někomu asi nezamlouvalo. Teď hovoříme o době asi před sedmi lety.
Může Studená nabídnout i jiné pracovní příležitosti?
V. Němec: Moc zrovna ne, bohužel. Dost propuštěných lidí odešlo pracovat do masny v Krahulčí, a to včetně velké části původního managementu masny ve Studené. A pokud vím, tak masna v Krahulčí funguje dobře.
A jak se tu daří drobným živnostníkům?
V. Němec: Asi jako všude na malých městech. Máme tu prodejny COOP a Flop, které potřeby místních lidí celkem vykrývají a ostatní obchodníci to mají tudíž poměrně těžké. Svou roli zde hraje pochopitelně i všudypřítomná vietnamská konkurence. Vietnamští spoluobčané tu provozují nejen obchůdky, ale třeba i vinárnu. Celkem už obsadili asi čtyři nebo pět prodejních míst, což je na Studenou hodně.
Ve Studené máte novou policejní služebnu. Potřebujete ji tu, nebo jde spíše o nadstandard?
V. Němec: Myslím si, že Studená policejní stanici potřebuje. Míra kriminality tady totiž neklesá, spíše naopak. Nehledě na to, že Studená má devět místních částí a zdejší policisté patrolují například i ve Strmilově.
V minulosti se v souvislosti se studenskými policisty hovořilo až o mafiánských praktikách. Jaký na to máte názor? Mám na mysli tragický případ mladého Karla Šindeláře nebo případ bratrů Šicnerových…
V. Němec: Vím sice, o čem mluvíte, ale nerad bych se k tomu vyjadřoval. V době, o níž mluvíte, tady sloužili úplně jiní policisté než dnes. Vše se tehdy vyšetřovalo, jenže těžko říct, kde byla pravda. Já o tom informace nemám.
Závěrem ještě nadregionální otázka: Co říkáte na současnou vládní krizi?
V. Němec: Domnívám se, že se v tom už nikdo nemůže vyznat. Alespoň takhle z dálky. Ti lidé by se měli v první řadě starat o ekonomiku země, ne o ekonomiku svoji. Kdo bude sedět na které židli, není pro občana až tak podstatné. Podstatné je pro něj to, jak bude vláda přistupovat ke své práci. Zatím jsme svědky toho, že se ve vládě řeší především otázky personální. Vládnutí, za něž jsou naše politické špičky dobře placeny, je na mrtvém bodě. A to se mi nelíbí. Ani trochu.
- Svatopluk Doseděl -