Režisér Jiří Adamec exkluzivně pro Žurnál!

01.06.2021

Jiří Adamec (73) patří mezi naše přední režiséry. Natočil řadu úspěšných televizních seriálů,...

[přečtěte si celý článek]


Pil, řídil, dořídil

11.05.2021

Vlčice – Večer 25. dubna zastavili hradečtí policisté řidiče Škody Fabia, jedoucího po pozemní...

[přečtěte si celý článek]


Švihák lázeňský

11.05.2021

Třeboň – Problém dočasně zavřených restaurací vyřešil 33letý muž ze severu Čech (toho času klient...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Vandalský útok na hradecký kostel sv. Jakuba!

Publikováno: 05.04.2021

Jindřichohradecký novogotický kostel svatého Jakuba, který se tyčí na návrší nad Mertovými sady západně od města a v jehož kryptě se nachází prázdná hrobka šlechtického rodu Černínů, je od roku 1958 státem chráněnou památkou. Tato příměstská lokalita je a vždy byla cílem procházek, mileneckých schůzek i rodinných výletů. A proč? Protože je tu opravdu krásně. Jenže odloučenost místa a jeho odizolování od města lesoparkem je i příslovečným kamenem úrazu. Lokalita totiž svým charakterem láká nejrůznější nekalé živly, jež se zde zhusta slézají a pod vlivem alkoholu či produktů moderní chemie úplně zapomínají, že se nachází u kulturní památky, nad níž drží ochrannou ruku stát. Nebo je jim to úplně jedno. Jisté je, že kostel sv. Jakuba návštěvami těchto existencí trpí a coby cíl zejména podvečerních vycházek už dávno o svou atraktivitu přišel. K většímu vandalskému činu tu došlo naposledy v prosinci loňského roku. Jeho pachateli jsou destruktivní kreativci s nulovou pokorou v mozcích a s barevnými spreji v prackách hodných přeražení.

Jak stojí v úvodu, kostel sv. Jakuba se vloni v prosinci stal opět cílem útoku sprejerů, kteří tentokrát svými nevábnými výtvory zohyzdili zdivo u vchodu do krypty a stávající „galerii“ na kostelní zdi o několik metrů výš tak výraznou měrou rozšířili.

Mluvčí MěÚ: Strážníci

tuto lokalitu neopomíjí

„Kostel sv. Jakuba je v majetku Národního památkového ústavu (NPÚ) a ve správě Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec,“ říká tisková mluvčí hradeckého městského úřadu Eliška Čermáková a pokračuje: „K jeho poškozování dochází bohužel pravidelně. Aktuální poznatky o vandalismu a sprejerství poslala městská policie na správu hradu a zámku a případ řeší i státní policisté. Kdy a jak bude zdivo očištěno, záleží na správci kostela. Městská policie okolí kostela kontroluje v nepravidelných intervalech v rámci pochůzek po rajónu, a to i z důvodů, jako je rozdělávání ohně v těchto místech, popíjení alkoholu nebo odpalování pyrotechniky. Město v tuto chvíli nemá v plánu instalovat zde kameru, neboť její případná instalace je záležitost vlastníka objektu. Podotýkám, že zprovoznění kamer, jejich údržba a přenos obrazu, je záležitost finančně dosti náročná.“

Vandalové policistům

moc dlouho neunikali

K případu se krátce vyjádřila i tisková mluvčí hradeckých policistů Hana Millerová. „Dne 28. prosince 2020 zahájili jindřichohradečtí policisté úkony trestního řízení proti, tou dobou neznámému pachateli, jenž se dopustil přečinu poškození cizí věci,“ uvedla s tím, že pachatel neznámý dlouho nezůstal. „Policisté z obvodního oddělení ustanovili dva nezletilé (16 a 17 let), kteří měli svým jednáním způsobit vlastníkovi objektu hmotnou škodu ve výši 29.440 korun. A jelikož se jedná o pachatele nezletilé, více informací policie poskytnout nemůže. Vandalismus by zde mohl eliminovat kamerový systém, jehož instalace je v kompetenci toho, komu památka patří.“

Kastelán: Nová fasáda

kostela situaci nevyřeší

Jan Mikeš, kastelán Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec, v jehož správě kostel sv. Jakuba je, konstatuje: „Tento kostel dlouhodobě trpí tím, že jeho okolí je v neutěšeném stavu. Jedná se vlastně o jednu z nejzanedbanějších hradeckých lokalit, a tato skutečnost zjevně svádí k tomu, aby byl objekt opakovaně poškozován. Prosincový případ sprejerství rozhodně není první, ale v tomto případě se pachatele naštěstí podařilo dopadnout. V současné době probíhá jednání o náhradě škody, které nejspíš bude úspěšné. Jen náklady na odstranění graffiti byly vyčísleny zhruba na 30.000 korun. Předpokládám, že jakmile to počasí dovolí, odborná firma čmáranice odstraní.“

Během pěti let by mělo dojít ke stavební obnově kostela, ale dle kastelána Mikeše nemá smysl začínat s tím dřív, než se změní podoba okolního lesoparku. „V této neudržované lokalitě se neustále sdružují různé partičky, jež zde dělají nepořádek, konzumují alkohol, aplikují si drogy atp.,“ vysvětluje a uzavírá: „Kdyby byl kostel opraven dřív, než bude tento problém vyřešen, vypadal by brzy stejně jako dnes. Jinak řečeno, tím, že kostel dostane novou fasádu, potíže nezmizí. Řešit to musíme s vedením města i s městským architektem. A instalace kamerového systému? Do určité míry reálná je, otázkou ovšem je, kolik kamer by zde muselo být a jak moc by byly platné. Jediné, co by skutečně pomohlo, by byla morální kultivace prostředí, zkrátka aby bezduché ničení kulturní památky nikoho ani nenapadlo. Zatím tu ale funguje syndrom rozbitého okna. Když je rozbitá jedna okenní tabulka, myslí si někteří lidé, že nikomu nebude vadit, když rozbijí i tabulky další. A to dobré rozhodně není.“

- Svatopluk Doseděl -