S bývalou startovací věží na Kuniferu se začíná něco dít.

07.02.2024

Objekt v hradecké lokalitě na Kuniferu, zdevastovaný působením lidí i povětrnostních vlivů, byl...

[přečtěte si celý článek]


Buk se dočká víceúčelového objektu.

07.02.2024

Na podzim roku 2021 jsme na našich stránkách několikrát informovali o neutěšené situaci kolem...

[přečtěte si celý článek]


Nový domov pro seniory na hradecké Bobelovce roste jak z vody.

01.03.2024

O dění kolem bývalého stacionáře pro lidi se zdravotním postižením na jindřichohradecké Bobelovce...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Vyšlo v dubnu: "Vláda lže!" říká čerpadlářka. "Vysoké ceny pohonných hmot vládě vyhovují."

Publikováno: 24.05.2022

Vláda ohledně cen benzínu lže a já vám řeknu proč. Jsem spolumajitelkou malé čerpací stanice v Kamenici nad Lipou a naše rodina se v tomto oboru pohybuje řadu let. Proto mi také není lhostejné, jak se vláda chová a jak zodpovědnost za vysoké ceny pohonných hmot svaluje i na mě a na naše rodinné podnikání.

Coby vlastníci čerpací stanice máme víc jak deset let povinnost měsíčně zasílat na finanční úřad pravidelné přehledy o prodejích a nákupech pohonných hmot. Z těchto informací má finanční úřad, respektive stát, jasný dlouhodobý přehled o výši naší marže. Najde tam údaje o prodejních cenách, o nákupních cenách i o tom, kolik jsme čeho prodali. Stát je díky tomu schopen sledovat výši marže každé čerpací stanice. To na ministerstvu financí, tedy ve vládě, pochopitelně dobře vědí. Pomocí těchto přehledů umí zjistit, jak na trhu funguje konkurence a jestli si někdo marži uměle nenavyšuje.

S neúměrným nárůstem cen pohonných hmot se vláda rozhodla veřejně prezentovat, že bude marže čerpacích stanic nově kontrolovat. To, že tak činí již dlouho, lidem zamlčela. Jakým způsobem se vláda rozhodla marže kontrolovat? Myslíte si, že použila tabulku, z níž lze reálnou marži čerpací stanice zjistit a kterou doteď používala, pouze s větší frekvencí prezentace? NE!

Vláda vytvořila nesmyslný systém, v rámci něhož se čerpacích stanic ptá pouze na prodejní cenu. Nákupní ceny ji vůbec nezajímají a reálné marže čerpací stanice tím pádem zjistit nemůže. Prodejní ceny nově porovnává s cenami na komoditní burze v Rotterdamu. Jenže na této burze čerpací stanice pohonné hmoty nenakupují! K marži čerpací stanice je tak uměle připočtena i marže velkoobchodníka, distributora. Vláda navíc u prodejních cen nezohledňuje poskytované slevy smluvním zákazníkům. To ji také nezajímá. Vláda ve svých kalkulacích marže čerpacích stanic záměrně uměle navýšila. Rozhodla se pro nesmyslný výpočet, jehož výsledkem jsou lživé informace, a to i přesto, že reálné údaje o maržích čerpacích stanic má dlouhodobě k dispozici.

Jak tedy celá „kontrola“ dopadla? Přesně tak, jak jsem čekala. Zjistilo se, že na čerpacích stanicích k žádnému navyšovaní marží nedošlo. Na druhé straně, marže distributorů a rafinérií zůstaly neřešeny. Co nám zůstalo, je pachuť z osočování. Proč vláda nepřijde se smysluplným řešením? Protože jí vysoké ceny nafty a benzínu vyhovují. Díky nim totiž přitéká více peněz do státní kasy z výběru DPH. Aby vládní politici odklonili pozornost od své neschopnosti lidem pomoct, ukázali prstem na čerpadláře. Přitom kolem 50 % z ceny benzínu tvoří daně, jež stát regulovat může.

- Karolína Kubisková -