Herečka a divadelní principálka Romana Goščíková exkluzivně pro Žurnál

01.07.2023

„Vedení divadla je práce časově náročná,“ říká Romana Goščíková (40), ale jedním dechem dodává, že...

[přečtěte si celý článek]


Místo výdělku o peníze přišla

09.06.2023

J. Hradec – Hradečtí policisté 14. května přijali oznámení o dalším podvodu spáchaném...

[přečtěte si celý článek]


Dítě v autě, klíčky taky, máma venku na infarkt

09.06.2023

Třeboň – Situaci, kterou nechce zažít žádná matka, řešili strážníci ve středu 19. dubna na...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Vznikne na sídlišti Pod Kasárny bytovka? Obyvatelé apelují na místostarostu.

Publikováno: 01.05.2020

O opodstatněných obavách starousedlíků z hradeckého sídliště Pod Kasárny jsme podrobně informovali už v září minulého roku. Majitelé zdejších rodinných domků neskrývají svou nervozitu ze změn, k nimž se schyluje v jejich bezprostřední blízkosti a které by mohly zcela zásadně změnit dosavadní kvalitu jejich životů. S plánovanou developerskou aktivitou tito lidé zásadně nesouhlasí a se svými výhradami se obrací i na vedení města s tím, že jejich zájmy by měly být nadřazeny zájmům expandujícího investora.

Stručné připomenutí… Sídliště rodinných domků Pod Kasárny vyrostlo na okraji Jindřichova Hradce v 70. letech minulého století a do dnešních dnů si zachovalo svůj ráz a je nepochybně jednou z nejklidnějších rezidenčních částí města. V rámci jeho budování zde vznikly i objekty tzv. veřejné občanské vybavenosti, konkrétně mateřská škola, dvě hřiště a restaurace. A právě aktuální dění kolem přízemní budovy někdejšího lokálu vzbuzuje u místních obyvatel obavy z toho, že klid oblasti vezme nenávratně za své.

„Budovu, která je delší dobu prázdná, nově vlastní plzeňská společnost JH Služby, jejímuž majiteli patří i panelový bytový dům – někdejší ubytovna nemocnice – na sídlišti Vajgar,“ sdělil nám vloni v září místní Josef Liška. „V územním plánu města je s touto budovou počítáno pro komerční občanskou vybavenost. Je přesně dáno, co zde může být a co ne. A bydlení je tu přípustné jedině v případě, že se bude jednat o ubytování osoby zajištující pro majitele dohled nad jeho zařízením. Bydlet tu tedy může v podstatě jakýsi domovník, ale vznik dalších bytových jednotek je vyloučen. Podle majitelovy studie budou v suterénu a kus nad ním garáže, v prvním podlaží vidíme zakresleny vesměs kanceláře, je tu zubní ordinace atp. a ve druhém a třetím podlaží je počítáno s apartmány. Byty tomu majitel neříká, ale je to bouda, ze všeho budou nakonec byty. Nebo si ten člověk myslí, že je v Hradci takový hlad po kancelářích? My hrozbu vidíme. Proč ji nevidí stavební úřad?“

Své výhrady shrnuli znepokojení občané v petici adresované úředníkům odboru výstavby a územního plánování. „Vadí nám už samotné stavební práce, jež mají trvat tři roky,“ uvedl J. Liška. „Náklaďáky, hluk, prach… V ohrožení je infrastruktura, zeleň i provoz přilehlé školky a hřiště. A k čemu bude dům sloužit? Jací lidé se do něj nastěhují? Budeme mít strach pouštět děti ven?“ Podle příslušných úředníků je prý ale všechno v pořádku a petice v podstatě žádný význam nemá.

„Jestli je záměr v souladu s územním plánem nebo není, je asi vůbec nezajímá,“ krčí rameny signatář petice Jiří Dovalil. „Vydali stanovisko a teď je budou hájit. Že nám zničí životní prostředí, to jim zjevně nevadí. Prosazují zájem jednoho člověka, respektive jedné společnosti, a to se mi nelíbí. Proč ten objekt nekoupilo město a nespojilo ho se školkou? Školky jsou plné a rodiče by takové rozšíření jistě uvítali.“

„Hradečtí úředníci se odvolávají na změnu územního plánu z roku 2014 a tvrdí, že vzhledem k výškové hladině okolní zástavby může být inkriminovaná budova vyšší, tedy i třípodlažní,“ dodává J. Liška. „Proč? Jedná se o sídliště rodinných domů v územním plánu jako takové vyznačené. Žádná vyšší stavba tu nemá co dělat. Kdo toto navrhl? Kdo si dovolil sídliště takto znehodnotit? Ze zmíněného územního plánu (2014) vyplývá, že v této lokalitě k žádné změně nedojde a najednou to má být jinak? Přestavba objektu je s územním plánem v rozporu a vydané závazné stanovisko se musí zrušit! Od Rady města jsme obdrželi vyjádření, že se vše bude řešit v dalším řízení.“

Tolik rekapitulace. A co je ve věci po půlroce nového?

Pronájem pozemku

se lidem nezamlouvá

„Už 6. února jsme se znovu obrátili na městský odbor výstavby a územního plánování a k inkriminované stavbě tam podali své námitky,“ říká Jiřina Dovalilová ze sídliště Pod Kasárny. „Prezentovali jsme zde své důvody, proč by se tento developerský záměr realizovat neměl, ovšem odpověď jsme dosud (25. 3., poz. red.) nedostali.“

Když poté odbor správy majetku města zveřejnil svůj úmysl pronajmout městský pozemek o výměře 185 m² v těsné blízkosti diskutované budovy, a to právě společnosti JH Služby, která ji vlastní, ozvali se obyvatelé sídliště znovu. „Nájemní smlouva – 180 korun za metr čtvereční a rok – by měla vstoupit v platnost letos 1. května,“ konstatuje J. Dovalilová s tím, že námitka proti tomuto byla podána 24. února. „Jedná se prakticky o jedinou souvislou zelenou plochu, kam chodí maminky s dětmi, kde si děti hrají a kde se sportuje. Nechceme o ni přijít, ani o chodník a příjezdové cesty. Nemluvě o tom, že pokud by se zde začalo stavět, hodně místa by zabral jeřáb, další stavební technika a také složený materiál. Od podání této námitky už uběhl měsíc, ale odpověď zatím rovněž nepřišla. Úředníky zákonné lhůty zjevně nezajímají. Paní Slavíková, pracovnice odboru správy majetku města, mi nicméně ústně sdělila, že to, co v námitce píšeme, jsou bláboly. Když jsem oponovala, že prostě jen nechceme, aby u našich domovů vznikla ubytovna, vysvětlila mi ta paní, že tam žádná ubytovna nebude, bude to prý bytový dům. Což mě zarazilo. Podle územního plánu to tak být nesmí. Jiný úředník z odboru územního plánování mi to potvrdil, ale měla jsem z něj dojem, že jaksi nechtěně.“

Občané k městu:

Hajte naše zájmy!

Dalším krokem obyvatel sídliště Pod Kasárny bylo iniciování oficiální schůzky s hradeckým místostarostou Radimem Staňkem (ODS) a několika dalšími úředníky, včetně šéfa odboru výstavby a územního plánování Bohumila Krejčího. K této schůzce došlo 4. března.

„Dostavilo se nás odhadem šedesát,“ vzpomíná J. Dovalilová. „Zajímali jsme se o zmíněný pronájem městského pozemku a chtěli vědět, kdy nás město konečně začne brát vážně a začne hájit zájmy svých občanů. Místostarosta Staněk působil dojmem, že o naší záležitosti moc informací nemá, ale možná se tak jenom tvářil, co já vím? Pan Liška jej každopádně vyzval, aby ze své pozice podal proti stavbě námitku a taky chtěl vědět, jak může město nabízet k pronájmu pozemek, když ještě nebylo vydáno příslušné stavební rozhodnutí a my doposud nemáme písemné stanovisko k našim taktéž písemným výhradám. Pan Krejčí, který se odpovědi ujal, pravil, že všechno je v jednání a dopadnout to může všelijak. Skvělá odpověď, skutečně. Z naší strany zazněla i otázka, zda za tím vším není něčí snaha o rychlé zbohatnutí formou tzv. obchodu s chudobou, ale tuto možnost, stejně jako hrozbu nárůstu nepořádku a kriminality, druhá strana odmítla.“

Za zmínku stojí i fakt, že na budově bývalé restaurace se nedávno objevil leták, upozorňující na trestní minulost stávajícího majitele. „Zde konkrétní nebudu,“ krčí rameny J. Dovalilová. „Informace z letáku nemáme ověřeny a já bych nás nerada dostala do potíží. Městští úředníci s tím obeznámeni jsou, nicméně během naší poslední schůzky se k tomu žádný z přítomných nevyjádřil.“

Místostarosta slibuje

konstruktivní jednání

Místostarosta Staněk prý v závěru březnové schůzky s občany slíbil, že se s vlastníkem bývalé restaurace v brzké době spojí a zjistí, za jakých podmínek by byl ochoten odprodat budovu městu zpět. „Špatný nápad to není,“ připouští J. Dovalilová. „Objekt je v dobrém stavu, má funkční kuchyň a využití by se pro něj jistě našlo. Proč by zde nemohly vzniknout kupříkladu jesle, které v Hradci tolik chybí? Majitel budovy se údajně nechal slyšet, že pokud se svým záměrem neuspěje, za čtyři miliony korun nemovitost pustí. Takže uvidíme.“

- Svatopluk Doseděl -