08.12.2021
Třeboň – V sobotu 16. října před půlnocí oznámila mladá žena na recepci hotelu v Rožmberské ulici,...
08.12.2021
Třeboň – Dva dvacetiletí bijci, jeden z Třeboně, druhý z Novosedel nad Nežárkou, si to večer 4....
05.12.2021
Hradecký místostarosta Radim Staněk (ODS) má v gesci odbor správy majetku města, odbor výstavby a...
Publikováno: 05.12.2021
Hradecký místostarosta Radim Staněk (ODS) má v gesci odbor správy majetku města, odbor výstavby a územního plánování a odbor životního prostředí plus organizační složku města KD Střelnice, zabývající se zdejším kulturním životem. A právě vzhledem k posledně uvedenému faktu jsme se na místostarostu Staňka obrátili s několika dotazy k aktuálnímu dění na poli lokální kultury.
Na pozici vedoucího Kulturního domu Střelnice došlo ke změně. Jiřího Kubáta zde nahradil Martin Jedlička. Kdy k tomu došlo?
R. Staněk: Pan Jedlička byl pověřen vedením od letošního 1. září.
A důvod?
R. Staněk: Stalo se tak na popud Jiřího Kubáta. Situace v KD Střelnice byla tou dobou poměrně složitá, zejména po organizační stránce, a on za mnou zhruba po třech letech svého zdejšího působení přišel s tím, že po zralé úvaze a po dohodě s rodinou by na postu vedoucího rád skončil. Já jsem KD Střelnice vedl pětadvacet let a jeho důvody jsem tudíž chápal a následně je i akceptoval.
Co následovalo?
R. Staněk: Jsem uvolněný člen městského zastupitelstva vykonávající funkci místostarosty města, což znamená, že se po vypršení mého mandátu mohu vrátit ke svému původnímu zaměstnání, tedy na místo vedoucího KD Střelnice. A vzhledem k tomu, že je rok do komunálních voleb, vyhodnotila Rada města jako nejlepší řešení nevypisovat výběrové řízení, ale řešit nastalou situaci z vlastních zdrojů a vedením KD Střelnice někoho „jen“ pověřit. Stejně tak pan Kubát byl z téhož důvodu vedením pouze pověřen.
Dočasným vedením jste tedy pověřili Martina Jedličku…
R. Staněk: Ano. V případě pověření na dobu určitou se výběrové řízení vypisovat nemusí, nevytvořili jsme žádnou novou pracovní pozici
On byl jediný kandidát?
R. Staněk: Kandidátů bylo víc, ale v tuto chvíli by bylo vůči nim nefér sdělovat jejich jména. Martin Jedlička byl toho času vedoucím výstavní síně Stará radnice, a když byla výstavní síň z důvodu pandemie uzavřena, začal fungovat jako organizační pracovník očkovacího centra, kde mimochodem projevil solidní manažerské schopnosti.
Lze nyní očekávat změnu koncepce kulturního programu?
R. Staněk: K zásadní změně koncepce kulturního programu v Jindřichově Hradci do voleb s největší pravděpodobností nedojde, ale určité koncepční a organizační změny očekávat lze.
Má pan Jedlička pro výkon této funkce předpoklady?
R. Staněk: Určitě ano. Organizační schopnosti už prokázal jak v oblasti kultury a sportu, tak i v náročné oblasti očkování. V oblasti kultury se sice pohybuje teprve čtyři roky, ale nutno konstatovat, že je velmi progresivní a zkušenosti a informace rychle vstřebává. Zásadnější kroky se mnou pochopitelně konzultuje. Nejdůležitějším úkolem bylo stabilizovat situaci, která po pandemii nebyla v KD Střelnice vůbec jednoduchá.
Vrací se diváci ke kulturním akcím?
R. Staněk: Ne tak rychle, jak bychom si přáli. A další vývoj dost dobře odhadnout nelze. Nechci malovat čerta na zeď, ale ta nemoc je tady pořád a je klidně možné, že přijdou ještě nějaká opatření. Všichni si přejeme, aby se situace z minulých měsíců neopakovala.
Lze očekávat nějaké programové změny?
R. Staněk: Jak říkám, doba je krajně nejistá a nějakým změnám v kulturním programu města nenahrává. Opakuji – prioritní byla stabilizace po rezignaci Jiřího Kubáta a následný návrat do starých kolejí. A kulturní léto se myslím podařilo. I mimo zdi KD Střelnice. Mám na mysli například Dny města, operu na zámku či různé akce na venkovních pódiích na náměstí Míru a v parku pod gymnáziem, na městské plovárně atd.
Proč v Hradci neexistuje odbor kultury, který by kulturní program koordinoval?
R. Staněk: On tu odbor kultury v podstatě je, jen se mu tak neříká. Jeho činnost naplňuje KD Střelnice, organizační složka města. Odbor je součástí organizační struktury městského úřadu, organizační složka má z hlediska zařazení do organizačních struktur odlišný charakter, ale z hlediska náplně činnosti zde rozdíl není. Chápu, že to někoho může mást. V souvislosti s plánovanými změnami ve zřizovací listině by proto mohlo dojít ke změně názvu organizační složky, který by lépe vystihoval její činnost.
Jakým způsobem spolupracují a komunikují KD Střelnice, Vzdělávací a kulturní centrum JH, Muzeum Jindřichohradecka, Galerie Stará radnice, Muzeum fotografie, kaple sv. Maří Magdaleny, hrad a zámek… Nedochází zde někdy k nežádoucímu konkurování?
R. Staněk: Kolizi zajímavých akcí v jeden termín občas zabránit nejde, to je jasné. Předejít tomu se snažíme pečlivým plánováním a vydáváním kulturního kalendáře, jenž vždy vzejde ze schůzky pokud možno všech místních pořadatelů akcí.
Nabídka kulturního vyžití je v Hradci zjevně solidní. Popřáváte sluchu i novotám? Nebo je úředníci berou jako práci navíc a ty, co přijdou s něčím novým, raději odmítnou?
R. Staněk: Novým projektům se určitě nebráníme a nikdy jsme to ani nedělali. Když se ale jedná o veřejné peníze, musíme být samozřejmě obezřetní, všechno přijmout nemůžeme. Nehledě na to, že lidi jsou poměrně konzervativní a někdy trvá dost dlouho, než si na novinku zvyknou a vezmou ji za svou.
Za novinku lze jistě označit aktivity lidí, kteří pořádají akce na plovárně a v parku u tenisových kurtů. Co byste řekl k tomuto?
R. Staněk: Takové aktivity samozřejmě vítám a pan Jedlička už s těmi lidmi vstoupil v jednání. Řada jejich akcí by se mohla pořádat ve spolupráci s městem. Doufejme, že nám to nepřízeň osudu nezhatí.
Jindřichův Hradec patří k městům, od nichž lidé, včetně turistů, přísun pestré kultury očekávají. Stejně jako třeba Třeboň nebo Český Krumlov. Sdílíte tento názor?
R. Staněk: Ano. Kultura je pro naše město nesmírně důležitá. Stejně jako cestovní ruch, který s ní jde ruku v ruce. A Jindřichův Hradec co nabídnout má. Jak ze strany města, tak ze strany památkových a dalších institucí či pořadatelů soukromých.
- Svatopluk Doseděl -